Қўшма Штатлар Ўзбекистонда ёқилғи қуйиш шохобчалари тармоғини қуради
bloknot-volgodonsk.ru сайти фотосурати
Ўзбекистон ва Қўшма Штатлар вакиллари бир қатор икки томонлама ҳамкорлик ҳужжатларини имзоладилар. Хусусан, ушбу ҳужжатлар Марказий Осиё республикасида ёқилғи қуйиш шохобчалари тармоғини қуриш, ёмғирлатиб суғориш технологияларини жорий этиш, муҳим минералларни қазиб олиш ва етказиб бериш, паррандачилик кластерини ташкил этишни ўз ичига олади. Имзолаш маросими Вашингтонда ишчи ташрифи билан бўлиб турган Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида бўлиб ўтди, деб хабар беради унинг матбуот хизмати.
Тадбирда АҚШ ҳукумати ва молия институтлари вакиллари – савдо вакили Жеймисон Грир, Президентнинг махсус вакили Паоло Замполли, Эксимбанк президенти ва раиси Жон Йованович, АҚШ – Ўзбекистон савдо палатаси раиси Кэролин Лэмм, шунингдек, Traxys, John Deere, BlackRock Financial Markets Advisory, Oppenheimer ва бошқа етакчи компаниялар раҳбарлари иштирок этгани таъкидланади.
Gulf Oil компанияси ёқилғи қуйиш шохобчаларини қуриш лойиҳаси учун масъул бўлади. Вице-президент Крэйг Крамернинг сўзларига кўра, кейинги икки йил ичида Марказий Осиё мамлакатида ғарб стандартларига жавоб берадиган ва юқори сифатли ёқилғи билан таъминланган камида 100 та ёқилғи қуйиш шохобчаси очилиши режалаштирилган. Ушбу ташаббусни амалга ошириш учун тахминан 150 миллион доллар миқдорида инвестиция жалб қилинади.
Бундан ташқари, магистрал йўллар бўйлаб сайёҳлар ва транзит ташувчилар учун транспорт марказларини ташкил этиш режалаштирилмоқда. Лойиҳанинг тўлиқ якунланиши билан 3000 та иш ўрни яратилади.
АҚШ компанияси авиация соҳасини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантиришга тайёрлигини билдирди. Gulf Aviation Ўзбекистон иқтисодиётининг ушбу соҳасига тахминан 50 миллион доллар сармоя киритади. Бу барқарор ёқилғи таъминотини таъминлайди ва маҳаллий ва халқаро авиаташувчилар учун ёқилғи таъминоти тизимини яратишга ёрдам беради.
Шартнома имзолаш маросимида сўзга чиққан Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев бугунги кунда шериклар ишончли, қоидалар аниқ-равшан, ҳамкорлик эса узоқ муддатли бўлиши етакчи ўринга чиқаётганини таъкидлади.
«Биз Америка Қўшма Штатлари билан ҳамкорлигимизни айнан шу мантиқ асосида қурмоқдамиз», — дея қўшимча қилди президент.
Қўшма ишларнинг устувор йўналишлари орасида муҳим хомашё, нефт-кимё, энергетика, қишлоқ хўжалиги, паррандачилик ва бошқалар бор. Давлат раҳбари, айниқса, АҚШ Халқаро молиявий тараққиёт корпорацияси (DFC) ва Эксимбанкининг битимларга ҳамроҳлик қилишда доимий ҳамкорлар сифатидаги роли ортиб бораётгани алоҳида қайд этди.
Бундан ташқари, Қўшма Ишбилармонлик ва инвестиция кенгашининг салоҳиятидан фаол фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди. Ҳудудлараро алоқаларни мустаҳкамлаш доирасида Ўзбекистон ҳудудлари раҳбарларининг АҚШнинг ҳамкор штатларига ташрифларини ташкил этиш топширилди.
Мирзиёев матбуот хизматининг хабар беришича, давлат раҳбари АҚШ ҳукумати вакиллари, жумладан, Савдо вазири Ховард Латник билан бир қатор учрашувлар ўтказди.
Музокаралар давомида томонлар келгусидаги устувор йўналишларда кооперация лойиҳаларини илгари суриш масалалари муҳокама қилди. Қўшма Штатлар Ўзбекистоннинг асосий шерикларидан бири эканлиги мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро савдо ҳажми 1 миллиард доллардан ошди, мамлакатимиз бозорида АҚШнинг 340 га яқин компаниялари фаолият юритмоқда. Бундан ташқари, қиймати 35 миллиард доллар бўлган уч йиллик Иқтисодий ҳамкорлик дастури амал қилмоқда.